сряда, 20 октомври 2010 г.

ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ НА ЧИТАЛИЩЕТО


Читалище”Просветен лъч -1905” води богата и разнообразна дейност.
   Една от основните дейности на читалището е библиотечната дейност.Библиотечният фонд на нашата библиотека наброява 16 540 тома. Ежегодно посетителите са около 2 200. Средно годишно се обслужват около 200 читатели, а заетата литература е  4 100 тома годишно. Набавената нова литература средно- годишно е 350 тома.
      За да изпълнява своите функции читалищната библиотека трябва да обновява своята библиотечна колекция. Повечето читатели търсят нова литература. Финансовите средства не  достигат  да отговорим на техните търсения и затова търсим алтернативно финансиране, като  участваме във всички проекти обявени от Министерство на културата ”Българските библиотеки съвременни центрове за четене и информираност”
 Благодарение на тези проекти през последните няколко години фонда на библиотеката се  увеличи с 820 тома на обща стойност 5367 лв. Министерство на културата отпуска и допълваща субсидия за читалищата , за която ние кандидатстваме редовно с проекти и по този начин библиотеката ни се сдоби с компютър и мулти-функционално устройство.
         Читалище „Просветен лъч - 1905” , подпомагано финансово от Общинска Администрация и дарители, е основният организатор и изпълнител на почти всички културни мероприятия в Сапарева баня. Наред с атрактивните за населението празници като Кукерският празник на 1 януари, кушията на Тодоровден, конкурсът „Мис и Мини Мис Пролет”, Общински празници, Празник на водата, Коледен концерт, на които всяка година се събират много гости и жители на града ни, читалището организира и проведе и множество други празници и тържества като честване на 90 годишнината на д-р Маринов, Националния празник на Р България,Деня на самодееца, Международния ден на жената 8 март, гостуване на пленер „Джерманея” в Националния център за изящни изкуства в гр. София, Международния ден на ромите, пролетна художествена изложба на Детска арт-школа „Дъга” към читалището, детските конкурси по аранжиране на цветя за Цветница и по изписване на великденски яйца, тържествен концерт за 24 май, Международен пленер „Джерманея”, Ден на Ботев и на загиналите за свободата на България, Събора на Света Богородица, Празника на Паничище с международния фолклорен фестивал, 1 ноември-Ден на народните будители, Деня на християнското семейство,
Коледна изложба на зимни рисунки,кукерски маски, макети и сурвачки.
         Друга основна насока в дейността на читалището е развитието и подпомагането на любителското художествено творчество, което възпитава в децата общочовешки ценности, помага им да развият своя талант и дарования; въвежда ги в прекрасния свят на музиката, танца и изобразителното изкуство. В детската арт-школа „Дъга” годишно около 30 деца развиват, усъвършенстват и показват своя талант под ръководството на Антония Мицова, една от изявените художнички на Сапарева баня и преподавател по изобразително изкуство. Малките художници ежегодно подреждат по няколко изложби в малкия салон на читалището по различни поводи, благотворително почти всяка година изработват мартенички и картички,със средствата от който подпомагат свои съученици в беда, участваха в Националния конкурс „Еврика” с рисунки на тема „Човекът и космосът”, в няколко регионални и местни конкурси. Вземат активно участие и увличат и други свои съученици в конкурсите по аранжиране на цветя и за изписване на великденски яйца, за направа на кукерски маски и макети на зимни къщички и др.
         В Детска вокална група „Рилски звън” около 15 деца изявяват своя певчески талант под ръководството на Ирина Ковачева. Малките изпълнители участваха в почти всички читалищни и общински мероприятия през изминалия период. Две
години- 2006 и 2007- гостуваха на празника на гр.Рила, участваха във фестивали на детската песен в гр.Кресна,с.Дрен, откъдето се завръщаха с грамоти и награди.
         До началото на тази година към читалището функционираше и детски състав по модерни танци и брейк с ръководител Александър Димитров, който участваше в местните празници.
         В детската школа за народни танци се обучават около 30 деца. Под ръководството на ръководителките Калинка Георгиева /2006/ и Диляна Кацарска/2007 и 2008 г./ малките танцьори радваха със своето изкуство родители,съученици,цялата общественост по мероприятията в общината, участваха във фестивалите в гр.Рила,с.Дрен,,с.Ресилово, гр.Дупница. От началото на тази учебна година съставът има нов ръководител – Красимир Низамов, нови деца, които вече навлизат в ритмите на българските народни танци и вземат участие в мероприятията на читалището.
         Младежки фолклорен ансамбъл „Паничище” с ръководител Иван Начов участва в много от общинските културни мероприятия, заедно организирахме Празника на водата, програмата за Света Богородица,коледни,великденски концерти. Съставът няколко години участва в Международните фолклорни фестивали в Приморско, Кюстендил, Благоевград.
         Напълно на самодейни начала се организират и претворяват традициите няколко кукерски групи. Всяка година на 1 януари се
провежда Кукерският празник,организиран от читалището и с финансовата подкрепа на ОбА и дарители. Сборна група от всички участници взе участие в международните маскарадни игри в Перник през 2006 и тази година и в Разлог през 2007 г., откъдето получиха грамоти и награди.
         Едно от сравнително новите направления на читалищна дейност и много важен източник за допълнителни средства и придобивки е разработването и участието на читалището ни в различни проекти. Всяка година ние участваме с наши проекти в обявяваните от Министерство на културата сесии за допълваща субсидия. Освен обогатяването на библиотеката с нови книги, както споменахме по-горе,читалището спечели проект за ремонт на тоалетните през 2007 г. на стойност 5 000 лв. и закупуване на компютърна конфигурация за 1 000 лв. През 2008 г. пак с проект за допълваща субсидия успяхме да закупим детски носии за танцовия състав на стойност 2 000 лв. и още една компютърна конфигурация за 1 000 лв.         През 2009 г. читалището участва и спечели проект към Министерството на културата за допълваща субсидия в размер на 3 000 лв. за ремонт на сценичното осветление. Подменихме старите осветителни вани с нови прожектори и електронен пулт за контрол на осветлението, подсилихме осветеността в зрителната зала и по стълбищната клетка.

         В партньорство с отдел „Евроинтеграция” към ОбА участвахме в проектите „Пътуваща съседска чиния” и „От една черга сме”. Читалището ни е постоянен партньор и на много инициативи на ромската общност в Сапарева баня, като с това успешно допринасяме за интеграцията им в обществения живот.


   Председател на Народно читалище „Просветен лъч – 1905” е Димитър Кирилов Димитров. Той е роден на 10.12.1961 г. в гр. Дупница. В Сапарева баня има собствена фирма за дизайн и производство на модно дамско облекло. През 2001 г. е избран и за председател на читалището. Подпомага финансово и с материали организацията на много от културните мероприятия на читалището.
   Секретар на НЧ „Просветен лъч – 1905” е Юлия Димитрова Гювийска. Родена е на 26.01.1958 г. в гр. Сапарева баня. Секретар на читалището е от 1986 г. Организира и ръководи дейността на читалището, съгласно нормативната уредба. Преминала е целия курс на обучение по Проект „Читалища” на Министерство на културата, както и курс по компютърна грамотност към СУ.

.

Няма коментари:

Публикуване на коментар